ددلاین چیست؟ نکاتی درباره ددلاین دانشگاه های اروپا و آمریکا برای اپلای کردن

ددلاین چیست و چه اهمیتی در اپلای کردن دارد؟

آیا ضرب الاجل دانشگاه‌ها به معنی آخرین تاریخی است، که می‌توان اپلیکیشن آنلاین دانشگاه را ارائه (SUBMIT) کرد. در ادامه این مقاله می‌خواهیم توضیحات بیشتری پیرامون ددلاین دانشگاه‌ها کشورهای مختلف و این که مهم‌ترین آن‌ها چه زمانی هستند، ارائه دهیم.

اگر قصد اپلای کردن و مهاجرت تحصیلی دارید، باید با اطلاعات کافی و به موقع اقدام کنید. در ابتدا باید گفت که هر دانشگاه Deadline مخصوص به خود را دارد و شما می‌بایست با مراجعه به بخش How to Apply یا  Apply Nowیا دیگر عناوین مشابه در سایت آن دانشگاه، از این که ددلاین ترم تحصیلی مورد نظرتان چه زمانی است، مطمئن شوید.

در نظر داشته باشید که ترم تحصیلی یا برنامه تحصیلی (Program) به یک دوره آموزشی گفته می‌شود که برای رشته‌ای تحصیلی در ترمی خاص شروع می‌شود و انتظار می‌رود در زمانی مشخص نیز به پایان برسد. از آنجا که تاریخ ددلاین زمانی است که فرصت ارائه اپلیکیشن به پایان می‌رسد، اگر این تاریخ را از دست بدهید، احتمالاً باید چند ماه تا یک سال برای Deadline بعدی منتظر بمانید و این بدین معناست که یک ترم یا یک سال دیرتر تحصیل خود را آغاز می‌کنید.
پس از رسیدن تاریخ ددلاین، دیگر دانشگاه اجازه و امکان پر کردن فرم اپلیکیشن را نمی‌دهد؛ اما معمولاً پس از مدتی (مثلاً سه ماه بعد) بار دیگر صفحه مربوطه باز می‌شود و متقاضیان اپلای، قادر خواهند بود تا فرم اپلیکیشن را پر کنند. بنابراین برای جلوگیری از تاخیر در پر کردن فرم آنلاین اپلای، می‌بایست به تاریخ Deadline توجه زیادی نمایید.

ددلاین دانشگاه ها مختلف

برخی از دانشگاه‌ها پرونده کسانی را که پس از ددلاین ترمی خاص (مثلاً ترم پاییز)، فرم اپلیکیشن خود را پر کنند، به طور خودکار برای ترم بعدی (ترم زمستان) مورد بررسی قرار می‌دهند. تنها تعداد کمی از دانشگاه‌ها ممکن است که حتی تا یک ماه بعد از اتمام  Deadline، فرم اپلای شما را نگاه دارند و پذیرای Application ها برای ترم مورد نظر باشند. پس بهتر است تاریخ‌های  مشخص شده در دانشگاه‌ها را جدی بگیرید و برای از دست ندادن آن‌ها، برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

ادامه مطلب  تحصیل در فرانسه

نکات مهم ددلاین دانشگاه ها مختلف

  • تاریخ هر دانشگاه تا پایان روز ذکر شده محاسبه می‌شود. به عنوان مثال اگر ددلاین دانشگاهی تا تاریخ 15 ژانویه باشد، این مهلت در ساعت 24 روز 15 ژانویه و به وقت محلی ایالتی که دانشگاه در آنجا قرار دارد، به پایان می‌رسد. برای دانشگاه‌هایی که در آمریکای شمالی قرار دارند، این زمان در زودترین حالت برابر با ساعت 8:30 یا 11:30 صبح روز بعد (یعنی 16 ژانویه) به وقت تهران است.
  • رزومه یا CV و همچنین SOP شما می‌بایست پیش از رسیدن ددلاین آماده باشد، اما در مورد توصیه نامه شرایط کمی متفاوت است. هنگامی که شما در فرم اپلیکیشن آنلاین استادهایی را برای نوشتن Recommendation Letter (توصیه نامه) مشخص می‌کنید، فرم‌های مربوط به آن معمولاً بعد از Submit اپلیکیشن برای اساتید ارسال می‌شود، بنابراین عملا برای پیگیری این نامه دو تا سه هفته بعد از ددلاین نیز وقت خواهید داشت.

مهم ترین ددلاین‌ها

ددلاین دانشگاه‌های ایالات متحده و کانادا برای ترم پاییز از ماه دسامبر (آذر) آغاز و تا پایان فوریه (نیمه اسفند) ادامه می‌یابند. تاریخ‌های ترم پاییز از این نظر مهم هستند که حدود 80 درصد پذیرش دانشگاه‌ها در مقطع فوق لیسانس یا دکترا در ترم پاییز انجام می‌شود.

ددلاین‌های بسیاری از دانشگاه‌ها، پس از ماه دسامبر هر چند روز یک بار فرا می‌رسند (به طور معمول هر دو هفته) و با گذشت هر روز از اول دسامبر هر سال، تعداد دانشگاه‌های کمتری را برای انتخاب در آن سال خواهید داشت؛ بنابراین 1 دسامبر را می‌توان نقطه آغاز زنجیره ددلاین‌ های مهم دانشگاه‌ها دانست. در نتیجه چنانچه تاریخ اول دسامبر را برای Deadline خود در نظر بگیرید و مدارک خود را تا آن زمان آماده کنید، دانشگاه‌های بسیاری را برای ارائه اپلیکیشن خواهید داشت.

ددلاین دانشگاه های آلمان

تاریخ شروع برنامه های تحصیلی در دانشگاه های آلمان بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است. به طور کلی دانشگاه های آلمان در دو ترم تحصیلی تابستانی و زمستانی دانشجو می پذیرند.

ادامه مطلب  اپلای چیست؟ چگونه اپلای کنیم؟ + مشاوره اپلای

تاریخ شروع ترم تحصیلی تابستانی: ۱۵ آوریل (ددلاین: از ۱ دسامبر تا ۱۵ ژانویه)

تاریخ شروع ترم تحصیلی زمستانی: ۱۵ اکتبر (ددلاین: از ۱ ژوئن تا ۱۵ جولای)

همان‌طور که گفته شد این تاریخ ها، بسته به دانشگاه و رشته متفاوت است و برای کسب اطلاعات دقیق تر می‌بایست به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید.

ددلاین دانشگاه های آلمان

ددلاین دانشگاه های استرالیا

کارشناسی و کارشناسی ارشد

نیمسال اول: 15 دسامبر

نیمسال دوم: 26 می

ددلاین اپلای بورسیه های بین المللی دانشگاه‌های استرالیا

مهلت پایان اپلای بورسیه‌هایIPRS، بورسیه‌های تحقیقاتیANU، بورسیه‌های دوره‌هایPhd و MPhil دانشگاه ملی استرالیا 31 آگوست

مهلت پایان اپلای بورسیه‌های هزینهٔ شهریه 31 مارس

ددلاین دانشگاه های هلند

ددلاین درخواست ترم پاییز در حدود اوایل آوریل و برای ترم بهار حدود اوایل اکتبر است.

ددلاین دانشگاه های اتریش

ژوئن تا سپتامبر  (زمان دقیق در دانشگاه های مختلف متفاوت است)

دانمارک:

۱۵ مارس  (کارشناسی) تاریخ ددلاین در مقطع ارشد برای دانشگاه های مختلف متفاوت است.

ددلاین دانشگاه های فرانسه

فوریه-آوریل ددلاین برای اکثر دانشگاه ها

نروژ : ۱ دسامبر  برای دانش آموزان غیر اروپایی

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

درآمد مهندسان کانادا چگونه است؟

آنچه در این نوشته میخوانید مهندسی نفت در کانادا  مهندسی برق در کانادا  مهندسی کامپیوتر در کانادا مهندسی هوافضا مهندسی…

بیشتر بخوانید

انواع فاند و راه های دریافت بورس تحصیلی خارج از کشور

آنچه در این نوشته میخوانید چگونه می توان مشمول دریافت فاند شد؟ فاند چیست؟ انواع فاند سایر منابع مالی و…

بیشتر بخوانید

تحصیل در آلمان (آشنایی با دانشگاه ها و شرایط تحصیل در کشور آلمان)

آنچه در این نوشته میخوانید تحصیل در آلمان کشور آلمان رشته‌های تحصیلی در کالج های آلمان دانشگاه‌های مطرح برای تحصیل…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *