آزمون تافل (اطلاعات کاربردی درباره TOEFL ) | نمونه سوالات و آموزش پیام نور

آزمون تافل (اطلاعات کاربردی درباره TOEFL )

آزمون تافل یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی زبان در سراسر جهان است.

این آزمون در سه نوع کاغذی (PBT)، کامپیوتری (CBT) و اینترنتی (IBT) برگزار می‌شود، تفاوت نوع کامپیوتری و اینترنتی در این است که در نوع کامپیوتری سؤالات به شکل یک CD به محل آزمون تحویل داده می‌شود، درحالی‌که در نوع اینترنتی سؤالات در لحظه آزمون به شکل اینترنتی در کامپیوتر محل آزمون بارگذاری می‌شود.

آزمون Test Of English as a Foreign language(TOEFL) که توسط موسسه ETS برگزار می‌شود، می‌توان اظهار داشت که این آزمون معتبرترین نوع از آزمون‌های زبان انگلیسی در جهان است. در این آزمون میزان تسلط افراد بر زبان انگلیسی سنجیده می‌شود. شرکت در آزمون TOEFL می‌تواند بخش مهمی از سفر شما برای تحصیل در یک کشور یا برنامه مربوط به زبان انگلیسی است.

خب بهتر است برای آشنایی بیشتر از آزمون تافل یک تعریف کامل اما ساده برای شما بیان کنیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

به‌طورکلی آزمون TOEFL آزمونی است که توانایی شما در استفاده و درک زبان انگلیسی را به‌عنوان خواننده، نویسنده، شنیده و صحبت در کلاس دانشگاه اندازه‌گیری می‌کند. به‌عنوان پذیرفته‌شده‌ترین تست زبان انگلیسی در جهان، بیش از 8500 دانشگاه، آژانس و سایر مؤسسات در بیش از 130 کشور جهان آزمون TOEFL را به‌عنوان بخشی از معیارهای پذیرش خود، ازجمله تقریباً هر کالج و دانشگاهی در استرالیا و انگلستان قبول می‌کنند.

این تست که اغلب به آن تست (TOEFL iBT) گفته می‌شود، در بیش از 4500 سایت آزمایشی در سراسر جهان انجام می‌شود. نسخه آزمایشی مبتنی بر کاغذ در مناطقی که آزمایش TOEFL iBT امکان‌پذیر نباشد، موجود است.

برای اینکه TOEFL iBT بتواند میزان مهارت خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن شما به زبان انگلیسی و اینکه چقدر از این مهارت‌ها در کنار هم استفاده می‌کنید را اندازه‌گیری کند، از شما خواسته می‌شود از این مهارت‌ها در آزمون استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، ممکن است یک نوشته را برای شما بیاورند یا از شما بخواهند به یک سخنرانی گوش دهید و سپس درباره آنچه از آن سخنرانی یاد گرفتید، بنویسید یا صحبت کنید.

آزمون تافل چیست؟

TOEFL یکی از محبوب‌ترین امتحانات در زمینه مهارت انگلیسی است که در دانشگاه‌ها و مدارس آمریکایی و کانادایی در خارج از کشور پذیرفته شده است. تافل میزان استفاده و درک دانشجویان بین‌المللی از زبان انگلیسی را که در دانشگاه استفاده می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند. خدمات آزمون آموزشی (ETS) مجری آزمون زبان انگلیسی به‌عنوان یک زبان خارجی (TOEFL) است و وظیفه تنظیم سؤالات TOEFL، انجام آزمون و ارسال کارت رتبه‌بندی خود را به عهده دارد. دانش‌آموزانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند، می‌توانند از بین چند نوع آزمون TOEFL که در طول سال برگزار می‌شود، یکی را انتخاب کرده و در یکی از مراکز مختلف برگزار کننده آزمون واقع در شهرهای بزرگ در آزمون تافل شرکت کنند.

ETS یک روش منصفانه و بی‌طرفانه بوده که نمره واقعی شما را بدون هیچ دخالتی ثبت می‌کند و باعث می‌شود این تست از نظر ماهیت اعتبار بیشتری داشته باشد. TOEFL بیشتر برای دانشجویانی مناسب است که قصد دارند تحصیلات عالی را در خارج از کشور دنبال کنند. حضور در آزمون TOEFL به دانشجویان این امکان را می‌دهد که برای چندین بورسیه تحصیلی واجد شرایط باشند.

همچنین به دانشجویان و داوطلبانی که به دنبال اشتغال در خارج از کشور هستند و به روند درخواست ویزا کمک می‌کند. در بیش از 10000 دانشگاه و مؤسسات دیگر در سراسر جهان، ازجمله دانشگاه‌های استرالیا، کانادا، نیوزلند، انگلیس، ایالات‌متحده و در سراسر اروپا و آسیا این آزمون برگزار می‌شود.

دانش‌آموزانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور و انتخاب TOEFL هستند، مزایای بسیاری دارند. تافل امتحان ارجح‌تر در بین دانشجویانی است که می‌خواهند تحصیلات عالی را در خارج از کشور دنبال کنند، زیرا بیشتر نمرات TOEFL در مقایسه با دیگر آزمون‌ها برتر بوده و شانس پذیرفته شدن در دانشگاه‌های ایالات‌متحده و کانادا را بیشتر می‌کند. به همین ترتیب، تافل یک آزمون انگلیسی برتر در بین کشورهاست.

هیچ‌گونه مشکلی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون تافل وجود نخواهد داشت و هر شخصی قادر خواهد بود هرچند بار که بخواهد در این آزمون شرکت کند. شما می‌توانید هر ۱۲ روز یک‌بار می‌توانید در آزمون TOEFL شرکت کنید، اما برای تعداد دفعات شرکت در این آزمون محدودیتی ندارد. اگر در این آزمون نمره خوبی کسب نکردید، ناراحت نشوید و حتماً قبل از اینکه دوباره بخواهید در این آزمون شرکت کنید، نقاط ضعف خود به‌خوبی برطرف نمایید. هیچ‌گاه تکرار آزمون باعث نخواهد شد که در نمره شما تغییر چشمگیری به وجود بیاید و فقط این امر موجب دلسرد شدن از این کار خواهد شد.

ادامه مطلب  پائیز فرصت طلایی مطالعه برای کنکور ارشد

آزمون تافل یا آیلتس

در حالت کلی بین این دو آزمون تفاوت‌هایی درزمینهٔ نوع ارزیابی، ساختار، سؤالات و حتی کاربرد برای ارائه به‌منظور اهداف مختلف موردبررسی قرار می‌گیرند. آزمون تافل و آیلتس، در حالت کلی دانش زبان افراد را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، شاید آزمون آیلتس علاوه بر شکل آکادمیک، در قالب عمومی (General) نیز برگزار می‌شود. به‌طورکلی می‌توان در مورد آزمون آیلتس جنرال این‌گونه گفت که برای افرادی که قصد مهاجرت به بریتانیا، کانادا و استرالیا دارند و قصد تحصیل ندارند، بسیار مناسب است و آزمون آن نیز به‌مراتب آسان‌تر از آیلتس آکادمیک یا تافل است.

آزمون آیلتس برای افرادی که از قدرت و دانش خوبی در زمینه زبان انگلیسی برخوردار هستند و فرصت کمی نیز برای آزمون دارند، مناسب است. به این دلیل که آزمون تافل بسیار وابسته به مهارت‌های شما بوده و آماده شدن برای این مهارت‌ها زمان زیادی خواهد برد.

بنابراین به هر دلیلی زبان شما ضعیف است و زمانی حدود 5 تا 6 ماه کمتر برای آزمون دارید، امتحان TOEFL برای شما مناسب‌تر است. در این مدت تنها روی مهارت‌ها تمرکز خواهید کرد و نمره بالاتری می‌توانید به دست بیاورید.

TOEFL یا آزمون زبان انگلیسی به‌عنوان یک زبان خارجی یک امتحان تسلط به زبان انگلیسی است که توسط ETS تولید می‌شود، ETS همان سازمانی است که GRE (یک امتحان پذیرش در مدارس متوسطه) و چندین تست دیگر را تولید می‌کند. چندین نسخه از TOEFL، کاغذی یا مبتنی بر رایانه وجود دارد. TOEFL iBT تاکنون رایج‌ترین و مورد قبول‌ترین نسخه TOEFL است.

 به‌طور کلی TOEFL در مجموع حدود سه ساعت و نیم به طول می‌انجامد و شامل چهار بخش است. بین بخش‌های Listening و Speaking ده دقیقه‌ای استراحت وجود دارد. برای هر بخش، نمره 0 تا 30 دریافت خواهید کرد. این نمرات سپس درمجموع روی هم دیگر جمع می‌شوند و یک نمره کلی درمجموع شما خواهید گرفت، بدین معنی که نمره کل TOEFL شما از 0-120 خواهد بود.

علاوه بر این مدل سؤالات آیلتس است بر پایه تکنیک است. به این معنی که شما می‌توانید با یاد گرفتن یک سری تکنیک ها، جواب را ساده‌تر پیدا کنید، ولی در تافل زیاد نمی‌توان به تکنیک بسنده کرد. یکی از بارزترین تفاوت در بخش لسنینیگ میان دو آزمون آیلتس و تافل تفاوت بارز در لهجه‌هاست.

لهجه آمریکایی یا بریتانیایی

در قسمت شنیداری تافل، لهجه آمریکایی به کار برده می‌شود ولی در آیلتس مبنا لهجه بریتیش است. اگرچه لهجه‌های دیگر هم ممکن است استفاده شود. این تنوع موجود در لهجه‌ها یکی از سخت‌ترین قسمت‌ها و درعین‌حال یکی از امتیازات مهم آزمون آیلتس حساب می‌شود.

بخش اسپیکینگ را می‌توان متفاوت‌ترین بخش میان دو آزمون آیلتس و تافل یاد کرد. در آزمون آیلتس شما در یک روز به شکل همزمان سه مهارت را امتحان خواهید داد و در روز دیگر قسمت اسپیکینگ که این می‌تواند، یک ویژگی مثبت باشد و شما بدون خستگی و با انرژی کامل این بخش را انجام ‌دهید ولی در آزمون تافل، شما باید در یک روز کل آزمون را یکجا امتحان دهید.

در آزمون تافل شما در ابتدا باید قسمت مربوط به لیسنینگ را به‌طور کامل ‌بشنوید، باید از آن نت‌برداری کرده و در قسمت آخر سؤالات که همه به‌صورت چهار گزینه‌ای در صفحه نمایشگر نشان داده می‌شوند. پس برای کسی که تمرکز بالایی دارد و می‌تواند به شکل هم‌زمان با شنیدن خلاصه‌برداری کند، تافل بهتر است و اگر توانایی تمرکز را ندارید، بهتر است آیلتس را انتخاب کنید.

بخش ردینگ هر دو آزمون آیلتس و تافل در کل در یک سطح قرار دارند، اما تفاوت این بخش در نحوه طرح سؤالات است که می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب آزمون دلخواهتان باشد. در تافل تمامی سؤالات به‌صورت چهار گزینه‌ای بوده و شما هیچ نیازی به نوشتن مطلبی ندارید. همچنین در آزمون آیلتس انواع سؤالات مثل پر کردن جای خالی، یکی کردن دو ستون، سؤالات چهار گزینه‌ای و … را مواردی هستند که در این آزمون با آن روبه‌رو خواهید شد. بخش رایتینگ آزمون آیلتس و تافل هر دوبه‌دو بخش تقسیم می‌شوند. تقریباً یک بخش از آن‌ها مثل هم هستند و میان آن‌ها تفاوتی وجود ندارد، ولی در بخش دوم متفاوت هستند. در آزمون آیلتس شما باید یک نمودار، جدول، شکل و … را ببینید و آن را به شکل صحیح توصیف کرده و در آزمون تافل شما یک کنفرانس از استادی را در مورد یک مبحث کاملاً تخصصی می‌شنوید و باید سخنان او را بر روی کاغذ به شکل صحیح ثبت کنید.

ادامه مطلب  راهکارهای آموزش زبان انگلیسی

آزمون تافل ibt

آزمون تافل همیشه به روش‌های مختلفی برگزار می گردد که از میان این روش‌ها، در حال حاضر تنها فرمت تافل ibt در ایران برگزار می‌شود. تافل ibt (که مخفف Test of English as a Foreign Language) است، جز یکی از چند آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی است که همواره تعداد زیادی از افراد در سراسر دنیا هرساله برای قبولی در آن شرکت می‌کنند. بیش‌تر از ۹۰۰۰ دانشگاه و موسسه آموزشی مختلف در دنیا مدرک تافل را به رسمیت شناخته و همچنین معتبر می‌دانند.

اعتبار نمره تافل دو سال است و بعد از دو سال اگر قصد دارید مدرک تافل خودتان را به دانشگاه مدنظر خود ارائه کنید، به‌طور قطع باید دوباره در آزمون تافل شرکت کنید و نمره جدیدی به دست بیاورید. آزمون تافل ibt به‌طور کلی از چهار بخش اصلی تشکیل می‌شود که پس از اتمام دو بخش اول، یک استراحت ۱۰ دقیقه‌ای برای شما وجود دارد.

مدت‌زمان برگزاری آزمون تافل ibt چهار ساعت بوده که از چهار بخش 60 دقیقه‌ای تشکیل شده است. هرکدام از بخش‌های چهارگانه آزمون تافل به مهارت‌های موردنیاز برای برقراری ارتباط و تحصیل در فضای دانشگاهی می‌پردازد.

TOEFL Listening

کار شما در این بخش تقریباً بین ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید و در آن ۶ تا ۹ لیسنینگ همراه با ۳۴ تا ۵۱ سؤال در مقابل شما وجود خواهد داشت. اگرچه لهجه به‌طورمعمول در بخش لیسنینگ آزمون تافل ibt لهجه آمریکایی است، اما شما حتماً خودتان را برای شنیدن کمی از لهجه‌های دیگر هم آماده کنید.

TOEFL Speaking

بعد از یک استراحت ۱۰ دقیقه‌ای شما به قسمت اسپیکینگ خواهید رسید. در این قسمت شما فقط ۲۰ دقیقه زمان خواهید داشت که باید به شش سؤال پاسخ بدهید. دو سؤال اول قطعاً از بخش Speaking است که فقط شامل مهارت حرف زدن شما بوده و مهارت حرف زدن شما را اندازه‌گیری می‌کند، اما چهار سؤال بعدی مهارت Speaking شامل سؤال‌های ترکیبی با ریدینگ و لیسنینگ بوده که هدف آن به چالش کشیدن شما است. به همین دلیل دو سؤال نخست را اصطلاحاً سؤال‌های Independent (مستقل) گویند و به چهار سؤال بعد سؤال‌های Integrated (تلفیقی) گفته می‌شود.

TOEFL Writing

بخش رایتینگ آزمون تافل ibt ۵۰ دقیقه طول خواهد کشید و شما باید بتوانید به دو سؤال از جنبه مختلف پاسخ بدهید. اولین سؤال در این آزمون، ترکیبی از مهارت‌های ریدینگ و لیسنینگ و رایتینگ شما خواهد بود. برای سؤال Integrated شما سه دقیقه به شما زمان داده می‌شود، متنی چهار پاراگرافی را باید بخوانید و سپس باید به سخنرانی یک استاد در مورد همان متن گوش کنید. از شما سؤال خواهد شد که علاوه بر اشاره به نکات اصلی متن خوانده شده، در مدت زمان بیست دقیقه در رایتینگ خودتان توضیح داده که نظر استاد در مورد متنی خوانده شد، چه بوده و استاد به چه شکل ادعا و دلایل متن را تحلیل کرده است.

سؤال دوم این بخش سؤالی است که به آن Independent گفته می‌شود. در این بخش به شما موضوعی داده می‌شود و شما باید در مورد آن یک essay یا همان انشا بنویسید. برای پاسخ دادن به این سؤال شما بیست دقیقه فرصت دارید و یک پاسخ خوب معمولاً بیشتر از ۳۰۰ کلمه خواهد داشت.

TOEFL Reading

در این بخش از این آزمون شما بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه زمان خواهید داشت و در آن حدود سه یا چهار متن و تعداد ۳۶ تا ۵۴ سؤال خواهید داشت. در بخش Reading در مقابل شما 10 شکل از سؤال وجود دارد و با آن مواجه خواهید شد. شما باید مطمئن شوید قبل از شرکت در آزمون با این تکنیک این 10 شکل از سؤال را یاد گرفته‌اید و برای پاسخگویی به آن‌ها آشنایی کامل دارید.

ادامه مطلب  اگر سطل تان سوراخ باشد، در کنکور موفق نمی شوید!

هزینه تافل ibt حدود ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است. داوطلبان قبل از خرید کارت آزمون لازم است به شماره سریال ثبت‌نام کارت موردنظر توجه کرده و پس از اطمینان نسبت به خرید اقدام کنند.

آزمون آزمایشی تافل 3

این آزمون‌ها هر ۴ مهارت را در برمی‌گیرد و تمامی قسمت‌های آزمون آزمایشی تافل 3 را پوشش می‌دهد. با شرکت در این آزمون‌ها شما می‌توانید به‌راحتی با ساختار و فرمت آزمون تافل آشنا شوید. ازآنجاکه شرایط این آزمون تا حدود بسیار زیادی با آزمون تافل واقعی برابر خواهد بود، نمره به‌دست‌آمده توسط شما تا حد بسیار زیادی با نمره واقعی تافل ibt برابر است.

ETS شرکتی که آزمون تافل را برگزار می‌کند، مجموعه‌ای از تست‌های آزمایشی را با امکان تصحیح در همان روز به فروش می‌رساند. این‌ آزمون‌ها نزدیک‌ترین چیزی هستند که می‌توانید بدون ثبت‌نام در آزمون تافل آن‌ها را تمرین کنید. اگر تنها یک‌بار می‌توانید بسته آزمون آزمایشی اصلی تافل رسمی را بخرید، آن را در پایان دوره آماده‌سازی برای تافل تمرین کنید. سؤالات آزمون‌های اصلی تافل 2017 کاملاً مفهومی و سخت‌تر نسبت به سؤالات سالیان گذشته طراحی شده‌اند. همان‌طور که در نرم‌افزار TPO نیز این حس به شرکت‌کننده دست می‌دهد که سؤالات TPO 40-48 کاملاً با سؤالات TPO های قبل متفاوت هستند. سؤالات آزمون آزمایشی تافل 3 کاملاً منطبق با استانداردهای جدید آزمون و کاملاً مفهومی است.

یکی از مهم‌ترین معیارهای ارزش آزمون آزمایشی تافل سه محاسبه نمره داوطلب خواهد بود. آزمون آزمایشی تافل 3، نمره بخش‌های ریدینگ و لیسینینگ، دقیقه مثل آزمون اصلی، به‌صورت نرم‌افزاری محاسبه می‌شود.

هزینه آزمون تافل 2018

یکی از مهم‌ترین سوا لاتی که خیلی از افراد شرکت‌کننده در آزمون زبان انگلیسی تافل دارند، درباره هزینه آزمون تافل است. در این قسمت قصد داریم تا به شما درباره‌ی هزینه آزمون تافل 2018 اطلاعات دقیقی بدهیم. پس پیشنهاد می‌کنم با ما همراه باشید.

آزمون‌های موسسه ETS در ایران شامل TOEFL ibt Voucher و GRE General ibt Voucher می‌شود. هزینه آزمون تافل برای ثبت‌نام حدود ۲ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان است. داوطلبان قبل از خرید کارت آزمون لازم است به شماره سریال ثبت‌نام کارت موردنظر توجه کرده و پس از اطمینان نسبت به خرید اقدام کنند.

تفاوت تافل ibt با pbt

TOEFL IBT

آزمون TOEFL ibt از طریق اینترنت در سایت‌های تعیین شده آزمون به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. به شما توصیه می‌شود که مهارت اولیه تایپ را داشته باشید تا به‌موقع آزمون، وقت کم نیاورید. این امتحان مهارت‌های نوشتاری، خواندن، گوش دادن و صحبت کردن را به چالش می‌کشد. این آزمون اغلب در طول سال در نقاط مختلف انجام می‌شود. انجام این آزمون حدود 4 ساعت طول می‌کشد.

TOEFL PBT

آزمون TOEFL PBT از طریق قالب و کاغذ و مداد انجام می‌شود. این امتحان مهارت‌های گوش دادن، خواندن، نوشتن و دستور زبان شما را اندازه‌گیری می‌کند. انجام این آزمون حدود 2.5 ساعت طول می‌کشد. علاوه بر موارد بالا نمره بندی آزمون تافل ibt از ۰ تا ۱۲۰ بوده، درصورتی‌که آزمون تافل PBT 310 تا ۶۷۷ است.

زمان آزمون تافل 98

یکی از مشکلاتی که داوطلبان آزمون تافل با آن روبه‌رو هستند، در تعیین زمان دچار تردید شده و یا به اشتباه تصمیم‌گیری می‌کنند. برای ثبت‌نام در آزمون تافل 98 باید هر فرد در سامانه ثبت‌نام آزمون تافل یعنی EST یک حساب کاربری ایجاد کند. شرکت کننده باید مشخصات شخصی مانند نام، جنسیت، شماره ملی، کشور محل تولد، زبان مادری، عکس و چند گزینه دیگر را به‌درستی کامل کند. این مشخصات باید با اطلاعات موجود در گذرنامه منطبق باشد.

نکته مهم این است که اطلاعات ورودی غیرقابل تغییر هستند، پس باید به‌درستی وارد شوند. پس از اتمام این مرحله و تائید نهایی توسط شما، حال یک پروفایل یا حساب کاربری برای شما ایجاد شده است. در مرحله بعد جهت ثبت ‌نام در آزمون تافل باید گزینه register for a آزمون را انتخاب کرده تا وارد بخش ثبت نامی شوید. برای سهولت جهت به دست آوردن زمان‌بندی و تاریخ دقیق آزمون‌های تافل، ما برای شما دوستان عزیز تمامی تاریخ‌ها و زمان برگزاری آزمون تافل را قرار داده‌ایم.

کتاب 1212 تافل

برای موفقیت در آزمون تافل شما نیازمند مطالعه منابعی مؤثر خواهید بود. یکی از این منابع برای آزمون تافل کتاب 1212 است. این کتاب شامل ۱۲۱۲ واژه ضروری برای موفقیت در آزمون تافل است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
دانشگاه پیام نور تهران مرکز

دانشگاه پیام نور تهران مرکز

آنچه در این نوشته میخوانید بهترین دانشگاه پیام نور تهران مرکز ثبت نام در دانشگاه پیام نور تهران واحد مرکز…

بیشتر بخوانید

آموزش معادلات دیفرانسیل در یک نگاه

اگر قصد دارید درس معادلات دیفرانسیل را برای امتحانات دانشگاه یا کنکور ارشد آموزش ببینید، باید بگوییم بررسی این مقاله نقطه عطف تصمیم شما خواهد شد. در این مقاله با تمام سرفصل‌های معادلات دیفرانسیل و نحوه مطالعه آن‌ها آشنا می‌شوید. همچین منابع فوق‌العاده‌ای معرفی می‌شود که می‌توانید برای آموزش معادلات دیفرانسیل از آن‌ها استفاده کنید.

بیشتر بخوانید

اگر سطل تان سوراخ باشد، در کنکور موفق نمی شوید!

آیا قبل از صرف هزینه و زمان نشتی‌ها را می‌گیرید؟ زمان و هزینه‌ای که برای موفقیت در کنکور صرف می‌کنید مانند پر کردن یک سطل سوراخ است. تا مادامی که نشتی‌های مطالعه شما بر طرف نشده باشد.

بیشتر بخوانید

گوگل اسکولار چیست؟

آنچه در این نوشته میخوانید مهم‌ترین نکات در مورد جست‌وجوی گوگل اسکولار نکات جستجو در گوگل اسکولار گوگل اسکولار فارسی…

بیشتر بخوانید

راهکارهای آموزش زبان انگلیسی

آنچه در این نوشته میخوانید فراگیری آموزش زبان انگلیسی از کودکی یادگیری از طریق گوش دادن به موسیقی مهم‌ترین نکات…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *